logo

Miss Shqiperia

I Vetmi
Event i Bukurisë
Shqiptare

Deliart Association

Ne Jemi
Miss Shqipëria

Nuk është e lehtë të shkundësh pluhurin e harresës që ka mbuluar historinë e lashtë shqiptare. Nuk është aspak më e lehtë edhe të shtegëtosh nëpër të gjithë gjeografinë e gjerë që harta e trashëgimisë së Shqipërisë së vogël përmbledh brenda kufijve të saj. Por bukuroshet e këtij vendi nuk u ngjitën rastësisht mbi muret e kalave dhe nuk zgjuan aspak rastësisht legjendat që flinin të heshtura në pritje për t'u rrëfyer nga dikush. "Miss Shqipëria" lindi pikërisht me këtë qëllim. Që në ngjizje të saj, gara madhështore e bukurisë u konceptua për të qenë e ndyrshme nga të ngjashmet e saj. Jo vetëm një konkurs bukurie dhe kaq. Jo vetëm një mbretëreshë e shpallur me një kurorë mbi krye që shijon një natë lavdie, një kujtim të bukur, qoftë ky, edhe për të gjithë jetën.

Miss Shqipëria" lindi dhe jeton për të qenë shumë më tepër. Është një event që ka shtegëtuar mes bukurisë dhe trashëgimisë historike; një ngjarje e shënuar që çdo vit i ka dhënë jetë një guri, kalaje, një legjende, një luftëtari, mbreti a mbretëreshe shqiptare. U rithanë gojëdhënat e këtij populli, gati-gati të harruara nga shumëkush; u transmetuan copëza lavdie të lashta sa vetë ai; këmba e këtyre bukurosheve shkeli nëpër kala dhe zgjoi nga gjumi historinë vetë; bukuritë e lëna në harresë; bashkoi malin me detin, të renë dhe të vjetrën, të lashtën me modernen. I dha jetë gjithçkaje të harruar prej kohësh nga turravrapi i epokës moderne, përcolli mesazhin se e ardhmja nuk mund të shkruhet pa të shkuarën pranë. Dëshira për të qenë të lirë, nuk mundet kurrë të jetë aq e fortë pa dëshminë se shqiptarët kanë qenë githmonë të tillë, kanë luftuar e janë përpjekur si të tillë, me shekuj. Këtë ka bërë "Miss Shqipëria" në këto 26 vjet të jetës së saj.

Deliart Association

Ndër Vite


Miss Shqiperia Ndër Vite

Miss Shqipëria

2023

Historia e qytetit të Tiranës si qyteti i sotëm fillon në vitin 1614 kur Sulejman Pashë Bargjini, një feudal i pasur nga fshati Mullet ndërtoi katër objekte: xhaminë, hamamin, furrën e bukës dhe hanin të cilat u bënë bërthama e qytetit të ardhshëm. Aktualisht të vetmen gjurmë të rithemelimit të qytetit kemi varrin e Kapllan Pashës. Tirana përshkruhej si një qytet shumë i bukur, me ngjyra shumë të gjalla, mes ujërave dhe gjelbërimit. Për Tiranën është shkruar shumë, si një qytet me një jetë të zhvilluar. Xhamitë e Tiranës konsideroheshin elegante dhe shumë artistike në dekoracionin e tyre të brendshëm.

Fituese

Sonia Sallaku

Miss Shqiperia

2022

Kalaja e vogël është e vendosur në një pozicion mjaft të bukur në një gadishull në gjirin e vogël tektonik të Porto Palermos (në antikitet e njohur si gjiri i Panormes). Kalaja ndodhet jo larg fshatit të Qeparose dhe ka formë trekëndore. Përmasat e saj janë 150 m x 400 m. Lartësia e mureve arrin në 20 m. Kalaja e Porto Palermos ndodhet në gjirin me të njëjtin emër në bregun e detit Jon në Shqipërinë e jugut. Kalaja ndodhet mbi një ishull rreth 30 m larg bregut ku rripi i ngushtë ujor midis bregut dhe ishullit është mbushur me dhe e gurë për të realizuar një lidhje tokësore me të.

Fituese

Drita Ziri

Miss Shqipëria

2021

Petrela ndodhet 12 km në juglindje të kryeqytetit, përgjatë rrugës nacionale Tiranë – Elbasan. Fshatrat e saj shtrihen në dy anët e luginës piktoreske së Erzenit, në gjysmën e distancës të gjatësisë së tij. Territori i Petrelës kufizohet nga lindja me Dajtin, në jug me Bërzhitën, në perëndim me Baldushkun dhe në veri me Farkën. Në këtë territor gjenden njësi fiziko-gjeografike mjaft të spikatura si: Kreshta e Farkës, 6 km e gjatë dhe me lartësi 445m mbi nivelin e detit; Kodrat Mullet-Fikas dhe Kalaja e Petrelës 550 m mbi nivelin e detit.

Fituese

Lea Islamaj

Miss Shqiperia

2020

Ka shtegtuar për 21 vite me radhë në monumentet më të bukura të trashëgimisë kulturore, por këtë vit është zgjedhur qyteti i Lushnjes për të kurorëzuar më të bukurën e Shqipërisë. Ndryshe nga edicionet e tjera, këtë vit pjesëmarrja e bukurosheve shqiptare që jetojnë në diasporë është e pamundur për shkak të mbylljes së kufijve. Por do të jenë 31 vajza nga brenda vendit që do të marrin pjesë në natën finale.

Fituese

ILJADA BACI

Miss Shqipëria

2019

Kalaja e Libohovës mikpritësja e vajzave për vitin 2019. Aty mbrëmja e 6 korrikut premtoi një spektakël të vërtetë dhe jo vetëm. Gara mes 28 finalistëve ishte e fortë. Të ftuar specialë pjesë e performancave të spektaklit të bukurisë, ky vit u prezantua nga Arjola Shehu.

Fituese

KLEA BUSHI

Miss Shqiperia

2018

Miss Shqiperia u zhvillua ne Tirane.... Bukuroshe me ëndrra të përmbushura tashmë, të shpallura me të bukurat ndër shqiptare, por edhe me dhjetra e qindra bashkëpunëtorë që nuk do të mjaftonte kurrë për t'i përmendur e shprehur mirënjohjen. Janë shumë ata që e kanë përkrahur Miss Shqipërinë në rrugëtimin e saj. E kanë dashur dhe i kanë dhënë zemër në momentet e vështira. Artistët më të mirë Shqiptarë kanë kënduar në skenën e saj, emra të dëgjuar të letrave, artit, ekonomisë, drejtësisë e politikës kanë gjykuar konkurentët e saj. Profesionistë të shumë që kanë vënë nga një gur në themelin e kësaj tradite historia e te ciles vazhdon.

Fituese

Alba Bajrami

Miss Shqipëria

2017

Viti 2017 skena e Miss Shqiperise do te ndertohej ne kalane e Tepelenes. Bukuroshet e Miss Shqiperia, shkelen cdo pike turistike te zones, njohen traditat e zones dhe u bene protagoniste per mediat dhe portalet shqiptare. Kurora e prodhuar ne 1998 nga Pirro Ruço iu vendos mbretereshes se radhes Alessia Çoku.

Fituese

Alessia Çoku

Miss Shqiperia

2016

Viti 2016 na ktheu serisht ne Lezhe kete here skena e Miss Shqiperise do te ndertohej ne Pedonalen e rilindur te Lisusit te lashte. Digitalb Ishte partneri mediatik i eventit dhe transmetoi nje spektakel madhestor ku elementet spektakolare u kombinuan me te ftuar special e material artistike vertet te mrekullueshme. Bukuroshet e Miss Shqiperia, shkelen cdo pike turistike te zones, njohen traditat e zones dhe u bene protagonist per mediat dhe portalet shqiptare. Kurora e prodhuar ne 1998 nga Pirro Ruço iu vendos mbretereshes se radhes Kristiana Skures.

Fituese

Kristina Skurra

Miss Shqipëria

2015

Voskopoja e Korces kishte kohe qe priste ne heshtje te merrte vemendjen e Miss Shqiperia dhe ne 2015 ne Kishen e Kryeengejve u ndertua skena per kurorezimin e nje mbretereshe te bukurise. Udhetuam ne zonen e juglindjes me te bukurat duke sjelle ne vemendje te shqiptareve zona te pa vleresuara me pare duke terhequr vemendjen per turizmin rural qe mund te zhvillohej ne keto zona.Edhe pse ne terren te veshtire Juglindja e Shqiperise mori vemendejn maksimale nga shtypi mediat elektronike....Cdo vend i shkelur nga te bukurat me pas shnderrohet ne nje destinacion turistik. Ne 5 Korrik ne Voskopoje ate vit u shpall Miss Shqiperia Sara Karaj, nje bukuroshe e mencur qe vinte nga Londra.

Fituese

Sara Karaj

Miss Shqiperia

2014

Miss Shqiperia eshte mabre kombetare jo vetem per nga pjesemarrja e konkurenteve, por edhe per nga vendet ku eshte organizuar. Ne 2014 Miss Shqiperia shtegetoi ne Kalane e Ulqinit ne Mal te Zi. Trva e Ulqinit mikpriti bukuroshet ne fillimsezonin e pushimeve verore. Ne breg te detit dhe ne kembet e kalase se Ulqinit u shpall fituese Anisa Petrela. Skenografia e konceptuar nga Ilirjana Bozo mori vlera te jashtezakonshme fale ndricimit te mjeshtrit Franko Ferrara i cili konceptoi ndricimin e jashtem te kalase duke i bere nje dhurate te pa cmuar qytetit te Ulqinit. Ne nje nate kurorezimi ishim bashke te gjithe pa kufij ne shqiptaret duke mbajtur e percjelle mesazhe te forta qe me pas u vleresuan si nga shtypi i Malit te Zi ashtu edhe nga ai Shqiptar.

Fituese

Anisa Petrela

Miss Shqipëria

2013

Anfiteatri i Bylisit ishte shtegetimi i radhes i Miss Shqiperia ne vitin 2013. Nje terren i veshtire porn je spektakel madheshtor ku anagzhimi it e gjitheve kaperceu edhe tensionin e zgjedhjeve vendore te atij viti. Enkel Demi prezantonte Miss Shqiperia ne diten e heshtjes elektorale dhe pikrisht aty ne Bylis ne zemer te Mallakastres u kurorezua si me e bukura per vitin 2013 Fiorenca Lekstakaj. U komentua gjate fakti se Fiorenca qe fitoi mbante nr 29 qe ishte edhe numri i forces politike qe fitoi zgjedhjet ate vit. Firenca perfaqesoi me dinjitet te bukuren shqiptare ne evente nderkombetare duke percjelle mesazhet e bashkimit e te paqes.

Fituese

Fiorenca Lekstakaj

Miss Shqiperia

2012

Do të përshkonim të tjera kilometra, për t'u ndalur në Vlorë. Ishte koha e një tjetër bukurie, të tjera mundësi, të tjera ëndrra, por dhe hera e dytë që një spektakli që përzgjodhi një bukuroshe, e dyta e shpallur "Miss Globe", Kleoniki Delijorgji.

Fituese

Kleoniki Delijorgji

Miss Shqipëria

2011

Udhëtuam drejt Krujës së Skënderbeut për të tjera emocione, një destinacion i ri i shtegëtimit tonë. Në strehën e Heroit, në kalanë që prej shekujsh mbretëron malin, fushën dhe detin, lavdisë që vjen nga lashtësia iu shtua edhe një tjetër bukuri: Kejdi Jashari, bijë e Krujës u shpall mbretëresha e radhës

Fituese

Kejdi Jashari

Miss Shqiperia

2010

Ndërsa në Gjirokastër u vendosëm në krye të qytetit të gurtë, në një tjetër kala historie dhe legjendash. Tjetër lloj emocioni ndillte vizita nëpër rrugicat e ngushta që dredhonin në brendësi të saj, rrëfenjat që thërrinin nga lashtësia... Tashmë gjurmët ishin shtruar e ishin shndërruar në rrugë. Nga Gjirokstra mund të kundroje hartën e shtegëtimit të Miss Shqipërisë: Shkodrën, Vlorën, Beratin Lezhën.... Na kishin shoqëruar në këtë rrugëtim legjenda e heronj, shenjime luftrash e betejash, gra legjendare dhe me një të tillë u takuam edhe në Gjirokastër. Prej një spektakli marramendës, spekti shkoi në dorën e Nevina Shtyllës

Fituese

Nevina Shtylla

Miss Shqipëria

2009

Në zemër të Shqipërisë, ishte koha për të vizituar Torrën veneciane, qytetin e mbretëreshës Teutë, për të kurorëzuar një tjetër mbretëreshë: Ertemiona Meidanin. Ajo ishte bukuroshja e Durrësit, aq sa shumë herë e madje edhe tani shumëkush e di korçaren bukuroshe si durrësake

Fituese

Ertemiona Mejdani

Miss Shqiperia

2008

Preza zbuloi një tjetër mbretëreshë që do të mbahet mend në të gjithë historinë e spektakleve shqiptare. Në kalanë krenare të Tiranës, Almeda Abazi u shpall "Miss Shqipëria" në qershorin e 2008-ës, ndërsa në nëntor u shënua e para vajzë shqiptare që fitoi kurorën e "Miss Globe". Spektakli i kishte kapërcyer me kohë kufijtë e një gare të thjeshtë bukuroshes. Në qytetin "Feniks" të Prezës, e bukura e dheut, i dorëzoi skeptrin dhe kurorën një tjetër bukurie, ëndrra e së cilës vazhdon, por jo më si në përrallë. Është e vërtetë, siç është edhe shtegëtimi i garës, bashkë me historinë dhe gjurmën që ajo lë vit pas viti në këtë histori.

Fituese

Almeida Abazi

Miss Shqipëria

2007

Në vitin 2007 na mirëpriti kalaja e Elbasanit. Sërish qershor, sërish histori. Dhe Jo rastësisht. Mirëpërcaktimi i kohës së organizimit të Miss Shqipërisë në axhendën e aktiviteteve të shumta të "Deliart Association" ka qenë dhe vazhdon të jetë një përpjekje më shumë, për të treguar korrektesën dhe seriozitetin e një pune të bërë me shumë dashuri. Zbulojmë pasuritë tona shpirtërore, shpallim një mbretëreshë të bukurisë, por edhe i hapin dyert botës për ne. Sepse nëse nuk do të kishim përcjellë këtë imazh të mirë, sigurisht që agjencitë ndërkombëtare të bukurisë nuk do të na kishin mirëpritur për të hyrë në botën ku ne tashme kemi arritur të rrëmbëjme çmime. Vajzat që kanë bërë historinë e konkurseve të bukurisë shqiptare në vite janë bërë tashmë të famshme. Brenda dhe jashtë Shqipërisë. Numërojnë shumë tituj ndërkomnbëtarë, shumë prej tyre i gjejmë nëpër auditore universitetesh, në agjenci reklamash, sheshe xhirimi apo skena spektaklesh.

Fituese

Irsa Demneri

Miss Shqiperia

2006

Plot një vit më vonë iu afruam sërish Veriut dhe ndalëm në Memorialin e Skëndereut në Lezhë. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe. I vendosur në rrënojat e një manastiri françeskan, i njohur ndryshe si Kisha e Shënkollit, memoriali ka shënuar ato ditë qershori vizitorët më të shumë e më të veçantë që kishte parë ndonjëherë: sirena deti, ato nimfa të përkora risollën jetën në këtë monument. Përmes këtyre bukurosheve përkrenarja e rëndë e Skënderbeut pati tjetër shkëqlim dhe Silvi Skënderaj si "Miss Shqipëria"e vitit 2006 një hijeshi dhe elgancë prej mbretëreshe.

Fituese

Silvi Skenderaj

Miss Shqipëria

2005

Nuk ishte më as lajm e as çudi që viti pasardhës do të na gjente në një tjetër kala, me një tjetër histori, bukurie natyrore, shije të mirë e kujtime që vlejnë. Udhëtuam drejt Kaninës. Sepse ky ishte rituali ynë i çdo viti: të dilnim në qiell të hapur, të prezantonim një copës histori dhe të servirnim spektakël të një lloji unik. Një lloj haspire ndryshe, krejt e pazakontë, për vajzat që fshihnin ëndrra të mëdha. Kishim promovuar deri atëherë vlerat dhe traditat e një kombi, kishim eksploruar vendet e harruara, kishim ringjallur legjenda dhe me kohë kishim filluar të krenoheshim me bukuroshet e "Miss Shqipërisë" që prej vitesh nuk ishin më vetëm të tilla. Kanina nderoi Edlira Memën atë vit dhe ne e lamë pas me frymën e jetës dhe premtimin se ndoshta do të kthehemi sërish.

Fituese

Edlira Mema

Miss Shqiperia

2004

Kishim prekur pra Veriun dhe Jugun, zemrën e Shqipërisë ndaj në vitin 2004 rruga do të ndryshonte kah. Tashmë "Miss Shqipëria" nuk ishte vetëm një spektakël bukurie. Ajo garë frymëmarrëse gjallonte për një qëllim shumë më të madh sesa vetëm shpallja e mbretëreshës ndër mbretëresha. Qyteti i një mbi një dritareve na uroi mirënjohës mirëseardhjen. Berati është një nga qytetet e rrallë që i takon agimit të njerëzimit. Legjenda thotë se një herë e një kohë dy vëllezër, Tomorri dhe Shpiragu, u dashuruan pas së njëjtës grua, Osumes. Kur e morën vesh këtë vranë njëri-tjetrin, njëri më shpatë e tjetri me topa, ndërsa vajza që i deshi me shpirt të dy, mbeti mes tyre dhe lotët që derdhi krijuan lumin që sot rrjedh mes dy maleve, bashkë me Goricën e ndarë më dysh, me njërën anë që sheh Tomorrin dhe në anën tjetër Shpiragun. Është unikale çdo legjendë që rrëfehet në Shqipëri. Janë magjepëse personazhet, gjurmët, që siç thonë, këta personazhe epikë, për të cilët është kënduar e shkruar, kanë lënë pas. Unikale e magjepëse është edhe historia e Beratit, e cila në kohët moderne ka të shkruar në faqet e saj se në vitin 2004 kurorëzoi edhe një mbretëreshë bukurie: Enkelejda Bargjon.

Fituese

Enkelejda Bargjo

Miss Shqipëria

2003

Pas Apollonisë, në vitin 2003 u kujtuam shqiptarëve se Saranda e bukur nuk krenohej vetëm me Butrintin. Lart mbi të, hijerëndë e fjalëpakë, ngrihej kalaja e Lëkursit. Kjo mrekulli e gurtë, fortesë mbi det, dëshmitare e së shkuarës, asaj pjese të lavdishme që bartnin bedenat e saj, ndillte pikërisht me heshtjen e vet. U duhej dhënë pak frymë atyre mureve, pak respekt e nderim për gjithë ç'përfaqësonin. Guret u ndriçuan ndërsa jehona e kapërceu detin dhe tokën bashkë. Erjona Ibro ishte vajza me fat që shijoi puhizën e freskët që sillnin dallgët mbi një skenë që nuk ishte vetëm e tillë. Një tjetër legjendë ishte zgjuar nga gjumi i gjatë.

Fituese

Eriona Ibro

Miss Shqiperia

2002

Në vitin 2002 u ndalëm në Apolloni. Dukej e harruar prej largësisë së afërt metropolitane, prej vrapit të njeriut modern. Kollonat e larta, vizitorë të vetëm kishin rrezet e diellit dhe heshtjen e natës. Dikur pranë zemrës së Shqipërisë emocione të tjera ndezën gjakun: e reja me të vjetrën u takuan sërish, e bukura me legjendën u panë sy më sy dhe një tjetër bukuroshe shkëlqeu duke hapur një faqe të re të historisë moderne, vazhdim i asaj të lashtës. Atë vit kurorën e missit e mbajti Zajmina Vasjari e ndërsa ajo shijonte ëndrrën dhe projektonte atë çka e priste më vonë, "Miss Shqipëria" mendonte për destinacionin e radhës. Shtegëtimi, prej vetë emrit, është vazhdim, rendje e pandalur drejt një destinacioni që për ne ishte shumë me tëpër se një vend i vetëm. Destinacioni ynë ishte një mision i madh.

Fituese

Zajmina Vasjari

Miss Shqipëria

2001

rruga nisi për në cepin tjetër të Shqipërisë. Të gjithë e dimë legjendën e Rozafës, atë të burimit epik të ujit të bardhë, brengën e nënës e gruas që u flijua. Gojëdhënën e një kalaje që ndërtohej ditën e shembej natës dhe që për të qëndruar në këmbë kërkonte kurban. Rozafa i mirëpriti e dyta pasardhëset e veta, të reja e të bukura, të mençura e dinjitoze për t'u bërë dritë atyre mureve të larta krenarë. I shijuam ne dhe më pas emocionet që përcillte çdo shkëndijë drite e rrymëz ajri që popullonte kalanë, çdo gur e mur, ua përcollëm të gjithë Shqipërisë. Bashkëpunëtorë të mirë na qëndruan pranë e na dhanë dorë. Ndërsa Elizabeta Gjonpali u shenjua si e dyta bukuroshe që kurorëzohej në një vend të tillë, të lakmueshëm prej rrëfenjave e heronjëve, historisë dhe bukurisë mistike.

Fituese

Denisa Çela

Miss Shqiperia

2000

Destinacioni i parë, në vitin 2000, ishte Butrinti. Dhe jo rastësisht. Ai është një nga krenaritë shqiptare të së shkuarës dhe së tashmës, e kohës së lavdisë e ruajtur mrekullisht nga furtunat e shekujve, lakmia e luftrat. Gurët e guvat morën jetë atë vit. Janë ende mbresëlënëse kujtimet e atij qershori si një projekt i parë i këtij lloji që ndillte drojën e pasigurisë, por edhe këmbënguljen për të shkuar më tej. Për ta treguar historinë e Butrintit përmes këtyre bukurosheve që më në fund, prishën qetësinë e tij të gjatë. Elizabeta Gjonpali shenjoi të parën shenjë në hartën e një shtegëtimi që nisi për të mos përfunduar asnjëherë.

Fituese

Elisabeta Gjonpali

Miss Shqipëria

1998

Në Shqipërinë e pas 97-ës askujt nuk i shkonte ndër mend të ideonte një projekt të tillë. Flitej ende për armë, banda, përgjakje... qielli ishte ende shumë gri. Gëzhojat mbushnin tokën e zhuritur ku gjurmët e blerta të dikushme të natyrës ishin përvëluar. Armët ishin stolitë e një populli të trazuar, e një shoqërie të hallakatur mes rrëmujës dhe çoroditjes totale. Flitej vetëm për statistika vdekjeje, arratisje, burgosje, qeverisje në tentativë për t'u stabilizuar, një vend me fatin e të cilit mund të vihej bast. Të diskutojë në atë kohë për një garë bukurie dukej e tepërt. Por që këtu nis e bukura e këtij spektakli që mban emrin e vendit mëmë. "Miss Shqipëria" lindi pikërisht në vitin 1998, atëherë kur pakkush besonte në të. Shqipëria nuk ishte vetëm ajo e flakëve dhe plumbave, por edhe e vajzave të hijshme, mbretëresha të bukurisë, të buta dhe hyjnore, të paqta siç ishte nevoja më e madhe e këtij vendi ato kohë. Aldona Elezi do të mbahet mend si Missi i parë që u kurorëzua në një kohë të pazakontë.

Fituese

Aldona Elezi

Sponsorët
tanë për vitin
2024